SADZENIE, UPRAWA I PIELĘGNACJA (wymagania w stosunku do wody, światła i gleby): Roślina potrzebuje niewiele wody i dobrze znosi suche warunki. Potrzebuje dużo światła i może być sadzona nawet w gorących, nasłonecznionych miejscach. Idealną dla niej jest gleba o dobrej przepuszczalności wody, wapienna lub obojętna. Może być również sadzona na suchszych glebach.
PRZYCINANIE: Można przycinać wiosną przed kwitnieniem, ale wtedy należy spodziewać się mniejszej liczby kwiatów.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZASTOSOWANIA: kompozycje krzewów, duże ogrody skalne, krawężniki, nasadzenia mieszane, ogrody zbliżone do naturalnych, ogrody słoneczne, żywopłoty wolnorosnące i przycinane. Sadzenie różnych odmian perukowców w ogrodach ozdobnych ma długą tradycję, zarówno ze względu na ich kwiaty przypominające peruki, jak i charakterystyczny kolor liści i jego zmienność.
WYSOKOŚĆ: Wysokość dojrzałej rośliny 0,8–1 m. Jej szerokość: 1–1,1 m.
KWITNIENIE I KOLOR: Nieuporządkowane, luźne, czerwone wiechy ozdabiają ogród od maja do czerwca.
CHOROBY I SZKODNIKI: Niewrażliwy na szkodniki i choroby, mozna powiedzieć, że odporny.
TRUJĄCY: NIE
PASTWISKO DLA PSZCZÓŁ: NIE
ZRZUCA LIŚCIE: TAK
CIEKAWOSTKA
Pozyskiwany z niego garbnik był wykorzystywany do garbowania (tj. wyprawiania i konserwowania) skór zwierzęcych. Zaczął być szerzej stosowany, gdy garbarze zamiast wcześniejszego procesu opartego na ałunie zaczęli na wzór wschodni produkować safian i kurdyban, do czego niezbędny jest bogaty w kwas elagowy perukowiec.
Jego drewno było wykorzystywane również do produkcji żółtego barwnika („węgierskie żółte drewno”), który był używany do barwienia tkanin w rękodzielnictwie. Artyści ludowi nadal używają go do tego celu.
Z jego liści wytwarza się „lekarstwo” zawierające galotaninę i flawonoidy. Wysuszenie około 4 kg letnich zielonych liści perukowca daje 1 kg „leku” (Cotini folium), z którego 10-30% stanowią bogate w kwas elagowy garbniki. Powstały wywar jest środkiem przeciwzapalnym i antyseptycznym: może być stosowany wewnętrznie w leczeniu zapalenia jelit, krwawienia z żołądka i jelit, zewnętrznie jako płukanka na zapalenie dziąseł i ból gardła (łacińska nazwa rośliny Cotinus jest również nazwą płynu do płukania jamy ustnej) oraz jako kąpiel nasiadowa na hemoroidy. Odwar jest również stosowany do leczenia pocących się części ciała.