SADZENIE I PIELĘGNACJA

Obecnie czytacie Państwo „instrukcję sadzenia i pielęgnacji” najszybciej rosnącej i najbardziej odpornej rośliny na rynku, która po posadzeniu przyjmie klasyczny kształt żywopłotu. W krótkim czasie będziecie się Państwo już nim cieszyć, będzie bowiem ozdobą ogrodu.

1. SADZENIE

Żywopłot sadzimy wtedy, kiedy rośliny są w stanie spoczynku, od marca aż do przyjścia przymrozków. Te okresy mogą ulec zmianie w zależności od pogody. Jeżeli w okresie cyklu zimowego (grudzień, styczeń i luty) nie ma przymrozków, to wtedy sadzenie jest również możliwe i termin ten będzie idealny.

Nasz żywopłot może mieć wiele funkcji. Najczęściej zdarza się, że chcemy oddzielić od siebie różne części naszej działki. (na przykład: ogród ozdobny od warzywnego lub od podwórza gospodarstwa). Innym razem nasz rosnący równolegle z wybudowanym ogrodzeniem żywopłot zapewnia ochronę przed kurzem ulicznym, hałasem i wzrokiem sąsiadów. Ewentualnie może otaczać i chronić plac zabaw, strefę odpoczynku lub może uniemożliwiać ludziom z ulicy, aby zaglądali do naszego ogrodu. Nasz żywopłot należy uprawiać zgodnie z tymi potrzebami. Powszechnie uważa się, że aby nasz żywopłot uzyskał zwarty i klasyczny kształt, zalecamy jego sadzenie w 2 rzędach, dzięki czemu w końcowym rezultacie otrzymamy satysfakcjonującą nas, zamkniętą i gęstą, naturalną ścianę żywopłotu.

 

Hybrydowy gatunek żywopłotu sadzenie w jednym rzędzie sadzenie w dwóch rzędach
WIĄZ 5 szt./mb. (odległość między sadzonkami: 20 cm) 2×5 szt./mb. (odległość między sadzonkami: 20 cm, odległość między rzędami: 20 cm)
LIGUSTR 3 szt./mb. (odległość między sadzonkami: 33 cm) 2×3 szt./mb. (odległość między sadzonkami: 33 cm, odległość między rzędami: 20 cm)

 

INSTRUKCJA SADZENIA ŻYWOPŁOTU Z WIĄZU

 

INSTRUKCJA SADZENIA ŻYWOPŁOTU Z LIGUSTRU

2. OKRES SADZENIA

Nasze rośliny na żywopłot mogą być sadzone prawie przez cały rok.

styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
x x x x x x x

3. KROKI SADZENIA

 1. Po rozpakowaniu, ale jeszcze przed sadzeniem należy wyjąć sadzonki z pudełka i wstawić je do namoczenia do plastikowego wiadra z wodą. W tym czasie, kiedy sadzonki się moczą, można zacząć przygotowywać się do sadzenia.
 2. Należy zmierzyć odległość, na której będzie posadzony żywopłot, a dwa końce należy oznaczyć przy pomocy palika. Następnie naciągnąć między nimi sznurek, który będzie pomagał na przy sadzeniu, dzięki niemu będzie można sadzić w linii prostej.

 3. Następnie możemy zacząć kopać dół do sadzenia, który powinien być głęboki na 30 cm i na jedną szerokość szpadla. Tak więc ziemię odrzucamy na teren obok rowu, na odpowiednią odległość, aby potem wygodnie można było zakopać sadzonki.

 4. Dół do sadzenia został już przygotowany. Wyjmujemy sadzonki z wody i jeszcze kiedy są związane, przycinamy końcówki ich korzeni o 1-2 cm. W czasie sadzenia należy uważać na to, aby rośliny stały prosto w dole i aby korzenie nie odwracały się do góry, Najlepiej, jeśli posadzimy rośliny i przysypiemy korzeń ziemią, a następnie delikatnie podciągniemy do góry o około 1-2 cm tak, aby główny korzeń pozostał jeszcze pod ziemią. Następnie ostatecznie zasypujemy korzeń ziemią.

 5. Po zakończeniu sadzenia roślin trzeba je dobrze zamulić, aby zlikwidować pęcherzyki powietrza wokół korzenia. Dobra rada: pozostałą ziemię układamy z prawej i lewej strony sadzonki, aby sadzonka stała w małej dolince i kiedy ją podlejemy, wtedy woda nie będzie spływać na boki.

 6. Jako ostatnią czynność należy wykonać przycinanie roślin na wysokości 15-20 cm nad ziemią. Nie trzeba się bać, bowiem roślina będzie nam za to wdzięczna wykazując się szybkim wzrostem i intensywnym pączkowaniem, ponieważ w ten sposób stymulujemy roślinę do puszczania nowych pędów.

WIDEO DOTYCZĄCE SADZENIA

Sadzenie ZYWOPLOTHYBRYDOWY® na zdjęciach w 5 godzin (150 sadzonek zimozielonego ligustru na 25 m długości, posadzonych w 2 rzędach, z systemem kroplującym).

Wzrost ZYWOPLOTHYBRYDOWY® na zdjęciach na przestrzeni 2 lat (od wiosny 2016 do wiosny 2018).

4. PIELĘGNACJA

PRZYCINANIE

Posadzone sadzonki należy przyciąć na wysokości 15-20 cm nad ziemią i dokładnie podlać. W ten sposób przygotowujemy je do tego, aby zaraz przy powierzchni ziemi zaczynały się rozgałęziać (więcej pędów) i aby później nie „łysiały”!

 • Kiedy roślina osiągnie wysokość 50-70 cm, z jej wierzchołka należy przyciąć 10-15 cm, z boku również należy przyciąć te pędy, które znacznie wystają.
 • Następnie pozostawmy rośliny, aby dalej rosły. Przy wysokości 80-100 cm znowu przycinamy końcówki pędów z góry oraz z boku o 10-15 cm.
 • W czasie ostatniego jesiennego cięcia żywopłot należy przyciąć na 1-1,2 m.
 • W drugim roku pozwólmy urosnąć żywopłotowi na odpowiednią wysokość i od tego momentu możemy przycinając go, kształtować go zgodnie z życzeniem.

PODLEWANIE

 • Po posadzeniu, w początkowym stadium rozwoju rośliny (ukorzenianie, wypuszczanie pędów) celowo jest ją częściej podlewać, w zależności od pogody, 1-2 razy w tygodniu.
 • W późniejszym okresie systematycznie zmniejszamy tę ilość. Proponujemy, aby w okresie letnim w czasie długotrwałej suszy podlewać rośliny co najmniej raz w tygodniu, ale późno wieczorem lub wcześnie rano. W żadnym wypadku nie w czasie dnia, ponieważ w ten sposób można zniszczyć rośliny (możemy je oparzyć).

UZUPEŁNIENIE SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

W przypadku normalnej ziemi ogrodowej również warto z czasem zadbać o uzupełnienie składników odżywczych, ponieważ w przeciwnym wypadku może nastąpić zahamowanie wzrostu roślin, a brak składników odżywczych może spowodować zmiany w ich wyglądzie. Takie uzupełnienie można wykonać na dwa sposoby:

 1. Przy użyciu nawozu organicznego, kompostu, który warto jest dostarczyć do gleby i zmieszać z nią jeszcze przed sadzeniem.
 2. Przy pomocy nawozów sztucznych i nawozów do roślin liściastych. Możemy z nich korzystać przez cały rok, ale należy zwracać uwagę na ilości zalecane przez producenta i przestrzegać okresów stosowania, aby nie zaszkodzić sadzonkom. Można je łatwo i stosunkowo tanio kupić, stosowanie większości z nich nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Jeśli jednak potrzebna byłaby pomoc, napiszcie lub zadzwońcie Państwo do naszych kolegów.