FAQ (Często zadawane pytania)

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, prosimy o kontakt z nami!

Napisz do nas maila, a nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin,
lub zadzwoń na nasz telefon komórkowy i omówimy szczegóły!

zywoplothybrydowy@gmail.com

+48 324 412 600

 

1. SADZENIE (kiedy, ilość sztuk, rozstaw rzędów i sadzonek, miejsce itd.)

 • Ile sadzonek potrzeba na 1 metr?

LIGUSTR — podwójny rząd: 6 sadzonek/mb

WIĄZ — podwójny rząd: 10 sadzonek/mb

 • Jaka jest różnica między sadzeniem w jednym i w dwóch rzędach?

pojedynczy rząd: z tego też można stworzyć ładny żywopłot, ale będzie on pełnił bardziej funkcję odgrodzenia i wystrzeli w niebo.

podwójny rząd: klasyczny, zwarty kształt żywopłotu, podwójna liczba sadzonek, zwielokrotniona liczba pąków

 • Chcę odgrodzić część działki, ile potrzebuję?

W pierwszym rzędzie, należy zmierzyć odległość krokami, ale najlepiej jeżeli przejdą państwo odległość, którą chcą zasadzić z taśmą mierniczą.

 • Kiedy należy sadzić?

Rozróżniamy dwa okresy. Pierwszy z nich to sadzenie wiosenne (trwa od początku marca do połowy maja), a drugi to sadzenie jesienne (trwa od końca września do początku grudnia). Są to rzeczy zależne od pogody, mogą się przesunąć o kilka tygodni.

 • Kiedy lepiej jest sadzić (wiosną czy jesienią)?

60% osób sadzi rośliny wiosną, a 40% jesienią. Nie ma na to przepisu.

 • Ile należy zasadzić na 20 metrach?

LIGUSTR: 20 m × 6 sadzonek/mb = 120 sadzonek na 20 metrów

WIĄZ: 20 m × 10 sadzonek/mb = 200 sadzonek na 20 metrów

 • Czy podczas sadzenia dajemy do dołka nawóz?

Jest to kwestia portfela. Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć o ile więcej roślina urośnie w jednostce czasu, ale na pewno wpłynie to pozytywnie na jej wzrost i rozwój. Radzimy więc, abyście państwo spokojnie go używali.

 • Jak należy sadzić?

Szybko daje poczucie sukcesu. Sadzenie jest szybkie i łatwe, więc można to zrobić samemu, ale jest to również świetna zabawa jako program rodzinny. Wnuki i dzieci będą zachwycone i będzie to fajna pamiątka. Wystarczy kilka narzędzi: szpadel, łopata, sekator, sznurek, kilka palików itp.

 • Wykopać rów czy zasadzić w dołku?

Oba sposoby są doskonałe. Kopanie rowu jest o tyle lepsze, że wystarczająco rozluźnia glebę wokół strefy korzeniowej rośliny, dzięki czemu może się ona łatwiej przyjąć.

 • W jakiej odległości od siebie powinny być sadzone sadzonki?

LIGUSTR — rozstaw sadzonek: 33 cm

WIĄZ — rozstaw sadzonek: 20 cm

 • Jaki powinien być rozstaw rzędów?

LIGUSTR — rozstaw rzędów: 20 cm

WIĄZ — rozstaw rzędów: 20 cm

 • Jak szeroki powinien być dołek do sadzenia?

Najprostszym sposobem nie jest robienie obliczeń, ale wyjęcie szpadla i użycie jego szerokości jako idealnego miernika.

 • Jak głęboki powinien być dołek do sadzenia?

To, co opisaliśmy przy poprzednim pytaniu, i tu jest miarodajne. Jedna głębokość szpadla zupełnie wystarcza na dołek do sadzenia.

 • W jakiej odległości od ogrodzenia powinniśmy postawić płot?

To w dużej mierze zależy od tego, jak dużo miejsca masz na działce. Czy istnieje jakieś ogrodzenie, z którym powinniśmy się liczyć lub krawężnik, który położyliśmy wcześniej niż wymyśliliśmy instalację żywopłotu. Przeciętnie zwykło się zostawiać 50-60 cm pomiędzy ogrodzeniem a pierwszym rzędem.

 

2. O ROŚLINACH (ich właściwości itd.)

 • Na jaką wysokość rosną?

Obie rośliny mogą dorastać do 3–4 metrów wysokości, ale przeciętna wysokość wynosi 2–2,3 metra. Na tę wysokość można jeszcze wygodnie roślinę przycinać i pielęgnować.

 • Jak szybko rośnie?

Zależy to od jakości pielęgnacji, jak bardzo roślina jest przycinana, jaka jest gleba, jak jest podlewana i ile słońca dostaje, itp.

LIGUSTR: 50–100 cm/rok

WIĄZ: 90–140 cm/rok

 • Jaka jest różnica między roślinami jednorocznymi a dwuletnimi?

Sadzonki jednoroczne mają niższy procent przyjmowania i ukorzeniania się, podczas gdy sadzonki dwuletnie mają wskaźnik 85-95%. Sadzonki dwuletnie są też silniejsze i lepiej rosną. Po zasadzeniu szybciej się ukorzeniają i szybciej zaczynają rosnąć.

 • Co sprawia, że jest to hybryda?

Jest to nazwa wymyślona, nazwa marki. Nasz kolega, mistrz szkółkarz, inżynier ogrodnictwa, wiele lat temu eksperymentował z rozmnażaniem roślin i kiedy robi to z tysiącami sadzonek, to są rośliny, których tempo wzrostu wzmacnia niemal tylko pozytywne cechy i rosną one szybciej, szybciej się zielenią i są bardziej odporne na środowisko. Dlatego nazwaliśmy je „roślinami hybrydowymi”.

 • Co czyni je zimozielonymi?

Jest to kategoria specjalna. Obecnie rozróżniamy 3 odmiany. Zrzucające liście, zimozielone i wiecznie zielone. Rośliny zrzucające liście, z definicji, zrzucają liście na zimę i odrastają na wiosnę. Wiecznie zielone rośliny wszyscy już widzieliśmy. Taka jest np. tuja czy świerk. Nazywamy je wiecznie zielonymi tylko dlatego, że mają tyle milionów liści, że nie zauważamy ich zmiany. Natomiast kategoria zimozielona zrzuca 40–50% swej korony liści w czasie głębokich mrozów.

 • Co sprawia, że jest to roślina niewymagająca?

Jest to roślina niewymagająca opieki i pielęgnacji. To zależy od gospodarza i czasu, kto ile chce się nią zajmować, ale może być posadzona bardzo szybko i potrzebuje prawie tylko przycinania, i rozwija się pięknie przy minimum opieki.

 • Który z nich jest lepszym żywopłotem, który by Pan polecił?

To zależy od potrzeb i lokalizacji. Kto ma jaki cel, jak długo chce go sadzić, co chcesz z rośliny uzyskać, itp.

 • Jak dobrze znosi cień?

Obie nasze rośliny dobrze znoszą cień. Będą one rosły nieco wolniej, jeśli dostaną cień przez większą część dnia. Nie możemy powiedzieć, o ile wolniej w przełożeniu na jednostki, ale niezależnie od tego też będą rosły ładnie.

 

3. PIELĘGNACJA (podlewanie, roztwór odżywczy itp.)

 • Jakiego rodzaju pielęgnacji potrzebuje?

Jest to zawsze wybór gospodarza. Ogólnie rzecz biorąc, można przycinać 3-4 razy w roku, po posadzeniu podlewać jak najwięcej, jeżeli to możliwe, w godzinach wieczornych, aby zmniejszyć straty związane z parowaniem i uniknąć wypalenia.

 • Kiedy należy podlewać?

Po posadzeniu codziennie wieczorem, aby pomóc roślinie się zakorzenić. Najlepiej jest zbudować pomiędzy roślinami system kroplujący.

 • Jak często należy podlewać?

Codziennie wieczorem, jeśli chcecie, aby wasze rośliny jak najszybciej poczyniły największe postępy.

 • Czy trzeba je podlewać roztworem odżywczym?

Oczywiście, że można, ale nie jest to obowiązkowe. W każdym centrum ogrodniczym można znaleźć roztwór odżywczy do żywopłotów w pojemniku 1-litrowym, rozpuszczalny w wodzie.

 • Nawóz (nawóz z liści, gnojowica, obornik bydlęcy, nawóz organiczny, nawóz granulowany itp.)?

To pytanie jest często zadawane. Większość mieszkańców Budapesztu i okolic jeziora Balaton ma trudności ze zdobyciem obornika bydlęcego, dla nich polecamy formę nawozu granulowanego, który można kupić w każdym centrum ogrodniczym w formie 3 i 5 litrowej za kilka tysięcy forintów, a klientowi nie pozostaje nic innego jak posypać nim dno dołka do sadzenia.

 

4. PRZYCINANIE (częstotliwość, narzędzia itd.)

 • Co to znaczy regulowane?

W trakcie wzrostu będą się pojawiać zwisające gałęzie lub sadzonki, które rosną szybciej niż inne. Możemy je spokojnie przycinać i w ten sposób regulować wzrost naszej rośliny.

 • Jak często należy przycinać rośliny?

Opcjonalnie. Jeśli chcemy uzyskać ładny, przystrzyżony ogrodowy żywopłot angielski, to można spokojnie stosować przycinanie formujące co 2 tygodnie.

 • Kiedy należy przycinać?

Można o każdej porze dnia. Pomiędzy wiosną a jesienią.

 • Czy należy przycinać po posadzeniu?

Tak. W ten sposób określa się, gdzie żywopłot powinien zacząć rosnąć, na jakiej wysokości powinien się rozgałęziać.

 • Od czego będzie gęsty?

Od stopniowo powtarzanego przycinania. Co to znaczy? Gdy żywopłot urośnie o 40 centymetrów, przycinamy 20. Następnie powtarzamy tę czynność aż do uzyskania pożądanej wysokości. Od tego zgęstnieje i utworzy nieprzezroczystą ścianę żywopłotu.

 

5. SZKODNIKI (robaki, gąsienice, osy itp.)

 • Czy jest coś, co może zaatakować roślinę? / Jaki rodzaj szkodnika może ją zaatakować? / Czytałem gdzie indziej, że wprowadzają się jakieś osy!

Nie ma szkodników charakterystycznych dla tego gatunku. Są to najbardziej niewymagające, najbardziej odporne rośliny. Nie spotkaliśmy się jeszcze z podobnymi przypadkami.

 

6. CENA (cena za sadzonkę, cena za metr, cena za komplet itd.)

 • Ile to kosztuje?

Opracowaliśmy rabat ilościowy z określeniem przedziałów, tak aby każdy mógł znaleźć to, na co liczy. Więcej patrz: CENY I DOSTAWA.

 • Ile kosztuje 1 metr?

LIGUSTR: 16,14 - 19,14 zł/mb. (w zależności od ilości)

WIĄZ: 21,9 - 29,9 zł/mb. (w zależności od ilości)

 • Gdzie indziej jest taniej, dlaczego tutaj jest tak drogo?

To możliwe, ale my oferujemy 10-letnią gwarancję na produkt. Nie znikamy, jesteśmy identyfikowalni. Odbierzemy telefon lub oddzwonimy do Ciebie kiedykolwiek w godzinach pracy i odpowiemy na zapytania mailowe. Istniejemy na rynku od wielu lat i obsłużyliśmy tysiące zadowolonych klientów w 6 krajach Europy. Rośliny otrzymujecie państwo z certyfikowanych szkółek.

   

  7. DOSTAWA (kiedy, gdzie, czym, koszt, bezpłatnie, itp.)

  • Kiedy możecie dostarczać?

  Dostawy realizujemy co tydzień w piątek na terenie całego kraju. Można więc namoczyć rośliny tego samego dnia i zasadzić je w weekend. W przypadku dużych zamówień możemy również spełnić specjalne wymagania dotyczące dostawy (np.: chcesz obsadzić teren wokół ujeżdżalni, ogrodzić teren przemysłowy, zazielenić osiedle domków itp.). To kwestia uzgodnienia.

  • Znajdujemy się w miejscowości „xy”, czy dostarczacie tam towar?

  Dostawy realizujemy na terenie całego kraju za pośrednictwem firmy kurierskiej Poczta Polska.

  • Kiedy dojedzie przesyłka?

  Nie możemy podać dokładnej godziny, ale kurier przyjeżdża w piątek każdego tygodnia. Dzień wcześniej otrzymasz powiadomienie SMS, w którym kurier Poczta Polska określi przedział czasowy (np. Twoja przesyłka dotrze między 12.00 a 15.00 po południu), a następnie zadzwoni do Ciebie na godzinę przed doręczeniem w dniu doręczenia.

   

  8. PŁATNOŚĆ (kiedy, komu, jak, itp.)

  • Czy mogę poprosić o fakturę dla firmy?

  Tak, oczywiście, obsługujemy zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych.

  • Czy mogę zapłacić kurierowi?

  Tak, możesz zapłacić kurierowi osobiście, wybierając opcję płatności za pobraniem lub kartą kredytową.

  • Kiedy muszę zapłacić? / Jakie są metody płatności?

  Istnieje kilka opcji, z których można łatwo wybrać to, co jest wygodne dla Ciebie.

  — POBRANIE: Zapłać kurierowi gotówką lub kartą kredytową przy odbiorze przesyłki.

  — PŁATNOŚĆ KARTĄ: Płacisz kartą kredytową po zakończeniu zakupu poprzez interfejs naszego sklepu internetowego.

  — PRZELEW BANKOWY: Przelewasz wartość zamówienia na podstawie faktury pro-forma i przesyłka zostanie dostarczona.

   

  9. TRUJĄCE (jagody, owoce, dzieci, zwierzęta itp.)

  • Czy jagody żywopłotu nie są trujące? / W rodzinie są dzieci, czy to jest trujące, jeśli to zjedzą? / Na podwórku są zwierzęta, czy nie zdechną, gdy je zjedzą?

  Tutaj jako odpowiedź pojawiają się dwie opcje. Ponieważ mówimy o przycinanym żywopłocie, nie ma on czasu na rozwinięcie owoców czy jagód, które mogłyby zostać zjedzone przez dzieci lub zwierzęta domowe. Ponadto, nawet jeśli tak by się stało, musiałoby zostać spożytych kilka kilogramów, aby spowodować problem, co, przyznajmy się szczerze, nie zdarza się często.

   

  10. INNE (Inne pojawiające się kwestie)

  • Chcę to obok ogrodzenia, co mam zrobić?

  Najpierw należy zmierzyć powierzchnię. Zmierz krokami lub taśmą mierniczą długość, na jakiej chcesz posadzić żywopłot.

  • Gwarancja na produkt

  Nasze rośliny objęte są 10-letnią gwarancją na produkt. Co to oznacza? Kurier dostarczy rośliny. Państwo je posadzicie. Od tego momentu w ciągu 2 miesięcy da się zauważyć, czy rośliny się ukorzeniły, czy nie. Jeśli rośliny nie zaczną rosnąć, nie badamy, kto popełnił błąd (np. roślina nie była wystarczająco silna, był problem z opakowaniem, została źle posadzona, system korzeniowy został przycięty itp.). Wymienimy ją bezpłatnie.

  • Nie chcę, żeby sąsiad zaglądał do mnie, co dalej?

  Zadzwoń do nas i porozmawiajmy o Twoich wyobrażeniach, lub zmierz pas, który chcesz obsadzić i na tej podstawie złóż zamówienie.

  • Chcę ogrodzić dookoła gospodarstwo, aby wiatr nie wiał do środka, jaki jest następny krok?

  Najlepszą rzeczą do zrobienia jest zadzwonić do nas i porozmawiamy, jakie rośliny są dla Ciebie najlepsze i najbardziej użyteczne.

  • Jak mogę zamówić?

  Przez telefon, e-mail lub za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. Instrukcje do tego znajdziesz w dziale „PROCES ZAMAWIANIA ROŚLIN” na dole tej strony.

  • Czy mogę teraz złożyć zamówienie?

  Tak, możesz zamówić u nas w każdej chwili. W dni robocze między 8.00 a 18.00 można również zamówić telefonicznie, w tym czasie lub poza nim przez e-mail lub za pośrednictwem naszego sklepu internetowego.

  • Gdzie się Państwo znajdujecie?

  Biuro centralne: 4150 Püspökladány, Táncsics u. 27. — Green 100 Trade Kft.

  • Idę tam, chcę to zobaczyć!

  Nie możesz zobaczyć naszych roślin w naszej bazie, ponieważ stale zbieramy je świeże z naszych szkółek, w trakcie każdej wysyłki pocztowej lub wyciągamy je z naszej chłodni.

  • Co będzie, jeśli się nie przyjmie?

  Jeśli rośliny się nie przyjmą, daj nam znać na jeden z naszych numerów kontaktowych i omówimy dalsze postępowanie. Rozwiązanie podsuwa nasza gwarancja na produkt.


  PROCES ZAMAWIANIA ROŚLIN

  1. Zamówienie przez telefon lub e-mail przez nasz interfejs sklepu internetowego

  2. Wprowadzanie zamówień do systemu żywopłotowego (dane, dostawa, płatność, itp.)

  3. Wstępne uzgodnienie terminu dostawy

  4. Należy zamówić samochód zbiorczy od firmy kurierskiej na dzień przed dostawą

  5. Pakowanie roślin w dniu dostawy

  6. Fakturowanie roślin w dniu dostawy

  7. Wydruk etykiety przesyłki kurierskiej w dniu dostawy

  8. Załadunek paczek do samochodu kuriera

  9. Klienci są powiadamiani e-mailem i SMS-em o doręczeniu przesyłki przez firmę kurierską

  10. Klienci otrzymują rośliny

  11. Rośliny są sadzone w weekend